راه غلبه بر اضطراب جنسی چیست؟

راهکارها و توصیه‌هایی وجود دارند که با اتکا به آنها می‌توان بر این لحظات نگرانی و تردیدی که قبل و در حین برقراری رابطه جنسی تجربه می‌شوند غلبه کرد. اجرای این راهکارها، در کنار علمی که از شناخت علائم و علت‌های اضطراب جنسی حاصل می‌شود، کمک می‌کند روابط جنسی سالم‌تر و شاداب‌تر باشند.

تصورات غیرواقعی از رابطه جنسی سالم گاهی علت ایجاد اضطراب است. عزت نفس پایین و نیز تصویری که از رابطه جنسی در فیلم‌های پورن و سینمایی ارائه می‌شود معمولا علت شکل‌گیری چنین تصوراتی است. به‌علاوه، بسیاری از افراد گمان می‌کنند همه افراد روابط جنسی سالم و شادابی دارند و فقط خود آنها هستند که با نگرانی و اضطراب دست‌وپنجه نرم می‌کنند. این طرز تفکر غلط است. خیلی از افراد چنین مشکلاتی را تجربه می‌کنند.

۱. صحبت‌کردن راجع‌به آنچه مایه خجالت‌زدگی شماست

صحبت کردن درباره علت‌های اضطراب جنسی

ممکن است این خجالت‌زدگی به‌خاطر مسائل ظاهری باشد یا به‌خاطر تجربه ابتلا به اختلال جنسی یا آنکه ریشه در طرز تفکری بخصوص داشته باشد؛ مثلا از دوران کودکی به کسی گفته باشند که جنسیت او اشتباهی است و مشکلاتی دارد و با این طرز تفکرها او را بار آورده باشند.

علت این احساس خجالت و شرم‌آوربودنِ چیزی هرچه باشد ارتباط نزدیکی با رابطه جنسی دارد. در واقع، شایع است و خیلی‌ها در رابطه جنسی از چیزی خجالت می‌کشند. مشکل هم به آنجا برمی‌گردد که کمتر کسی حاضر می‌شود راجع‌به علت خجالت‌زدگی با شریکش صحبت کند. بعضی از ما حتی منکر وجود چنین احساسی می‌شویم. خب راه چاره چیست؟

باید علت دقیق احساس خجالت را پیدا کرد و راجع‌به آن با طرف مقابل صحبت کرد. این بهترین راه چاره برای غلبه بر اضطراب جنسی ناشی از خجالت‌زدگی است. کافی است مسئله را با طرف مقابل در میان بگذارید. وقتی ببینید بعد از صحبت‌کردن راجع‌به آن همچنان پذیرای شما خواهد بود و چیزی از علاقه‌اش به شما کم نخواهد شد، احساس اطمینان بیشتری پیدا می‌کنید و ترس‌ها و نگرانی‌هایتان کمتر می‌شود.

خجالت نکشید و راجع‌به آنچه باعث سرافکندگی و اضطرابتان است با طرف مقابلتان صحبت کنید. با هم‌فکری یکدیگر، راحت‌تر راه چاره را خواهید یافت و این مسئله کمک می‌کند تا در آینده روابط جنسی سالم‌تر و بهتری برقرار کنید.

۲. داشتن ذهنیت بهتر از تصویر بدنیِ خود

تصویری که از بدنمان در ذهن داریم، در واقع آنچه دیگران از ظاهر ما می‌بینند، بعضا در نگرانی‌ها و اضطراب مرتبط با روابط جنسی نقش مهمی دارد. فکر آنکه برای طرف دیگر جذاب به نظر نرسند، گاهی برای برخی آزاردهنده می‌شود.

نداشتن ذهنیت خوب راجع‌به تصویر بدنی مسئله رایجی است. در نتیجۀ تحقیقات متعدد مشخص شده است که بسیاری از افراد، به‌خاطر نداشتن این ذهنیت، نمی‌توانند از رابطه جنسی لذت ببرند و روابط جنسی سالمی داشته باشند. اینجا هم باز پای باورهای غلط و غیرواقعی در میان است: کاستی‌هایی که از خود در ذهن داریم، اما به چشم دیگران نمی‌آید.

راه چاره این است که کمی احساس بهتری به بدن خود داشته باشیم و بیشتر بر نقاط مثبت آن تمرکز کنیم. به‌بیان بهتر، بدن خود را دوست داشته باشیم.

مثلا یکی از متخصصان این راهکار را برای دوست‌داشتن بیشتر بدن خود توصیه می‌کند: اینکه هر روز برای مدتی جلوی آینه بایستید و راجع‌به نکات مثبت بدن و فیزیکتان چیزهایی یادداشت کنید. این متخصص باور دارد که «تکرار» رمز نتیجه‌بخشی این راهکار است. تکرار یعنی هر روز برای مدتی مشخص این کار را انجام دهید.

۳. کسب دانش کافی و اطلاعات علمی راجع‌به مسائل جنسی

کنترل اضطراب جنسی با کسب اطلاعات بیشتر درباره مسائل جنسی

بسیاری از اوقات، افراد به‌خاطر باورهای خرافی و تفکرهای دیگری از این دست و نیز نداشتن دانش کافی راجع‌به مسائل جنسی دچار اضطراب جنسی می‌شوند؛ مثلا ممکن است یاد نگرفته باشند که افراد، در روابط جنسی، واکنش‌ها و نیازهای مختلف و منحصربه‌فردی دارند. کسانی هم هستند که گمان می‌کنند تمایلات، خواسته‌ها و نیازهایشان در رابطه جنسی معمولی نیست. این پیامدِ دیگرِ بی‌اطلاعی از حقایق موجود درباره مسائل جنسی است.

اگر احساس می‌کنید به ‌این‌ خاطر دچار مشکل شده‌اید، می‌توانید برای غلبه بر آن از این راهکارها استفاده کنید:

  • صحبت‌کردن با متخصص و کسب اطلاعات کافی از طریق او؛
  • کسب اطلاعات لازم با مطالعه کتاب یا مقاله؛
  • عضویت در کارگاه‌های آموزشی.

کسانی هستند که مدام به خود خرده می‌گیرند، به اینکه چقدر شکننده‌اند و چقدر در برطرف‌کردن کاستی‌هایشان ناتوان. در حالی که اگر آموزش صحیح می‌دیدند و منابع کافی و موردنیاز در اختیارشان قرار می‌گرفت، چنین احساسات و ذهنیتی به خود پیدا نمی‌کردند. اگر به‌خاطر شرم و حیا از صحبت درباره این مسائل و ارائه آموزش صحیح راجع‌به آنها خودداری شود، ممکن است افراد برای دریافت اطلاعات موردنیازشان به تماشای فیلم پورن روی بیاورند. تجربه دیدن این‌گونه فیلم‌ها موجب شکل‌گرفتن تصورات غیرواقعی از رابطه جنسی می‌شود؛ تصوراتی که مغایر با واقعیت‌‌اند و افراد را از برقراری روابط سالم جنسی دور می‌کنند.

۴. کمک‌گرفتن از درمانگر متخصص

گاهی راه چاره استفاده از کمک درمانگر متخصص است. با کمک چنین شخصی، احتمالا راحت‌تر می‌توان علت اصلی اضطراب جنسی را یافت و راه چاره‌ای برای غلبه بر آن پیدا کرد. به‌علاوه، اگر اختلال جنسی مسبب اضطراب و نگرانی شده باشد، درمانگر متخصص، تکنیک‌ها و راهکارهایی برای کنترل یا درمان آن معرفی خواهد کرد.