دلایل ایجاد اضطراب جنسی چیست؟

می‌رسیم به این سؤال مهم که چرا برخی دچار اضطراب جنسی می‌شوند. گاهی ریشه‌یابی علت این مسئله دشوار می‌شود؛ اما گاهی هم به‌سادگی علت‌هایی نظیر اینها دارد: احساس نگرانی و تردید از بابت اینکه هنگام برقراری ارتباط جنسی چطور به نظر می‌رسند، آیا می‌توانند توقعات طرف دیگر را به‌خوبی برطرف کنند، و نگرانی‌های دیگری از این دست. گاهی هم علت رخ‌دادن اضطراب جنسی تهدید و دلهره‌ای است که با اولین تجربه رابطه جنسی همراه است؛ اما دلایل ایجاد استرس جنسی فقط به این موارد محدود نمی‌شود.

خشونت و سوءاستفاده جنسی، از دیگر علل اضطراب جنسی

سوءاستفاده جنسی از دیگر علت‌های اضطراب جنسی

برای برخی افراد، تجربه‌ای ناخوشایند و ناراحت‌کننده در گذشته است که علت اصلی رخ‌دادن اضطراب عملکرد جنسی می‌شود؛ تجربه‌ای که احتمالا رنگ‌وبوی خشونت جنسی دارد یا سوءاستفاده جنسی. بهترین راه غلبه بر اضطراب جنسی برای این دسته از افراد آن است که راجع‌به تجربه‌شان با متخصص صحبت کنند و کمک بخواهند.

اما به باور متخصصان، در بیشتر موارد، علت اصلی تجربه اضطراب جنسی چیز دیگری است. در واقع، علت به آداب و سنت‌هایی برمی‌گردد که طرز فکر ما راجع‌به جنبه‌های مختلف رابطه جنسی و راجع‌به بدن خودمان را شکل می‌دهد. و نیز انتظارات و توقعات اجتماعی که رابطه ما با تمایلات جنسی‌مان را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند.

برخی بیماری‌ها و مصرف برخی داروها

بسیاری از بیماری‌های فیزیولوژیک ممکن است اختلال عملکرد جنسی (کژکاری جنسی) را تشدید کنند، بیماری‌های مزمنی مثل آرتروز، سرطان و دیابت. در پی این اتفاق، اضطراب جنسی هم شدت خواهد گرفت.

مصرف برخی انواع داروها، مثل داروهای ضدافسردگی، ممکن است علت دیگر کاهش میل جنسی و مشکلات مرتبط دیگر باشد. دردهای مزمن و تغییرات هورمونی (مثلا تغییرات هورمونیِ بعد از وضع‌حمل یا طی‌کردن دوران یائسگی) نیز از علت‌های احتمالی دیگرند.

دیگر علل شایع ایجاد اضطراب عملکرد جنسی

نداشتن تصویر ذهنی مناسب از خود و ارتباط آن با اضطراب جنسی

این‌طور نیست که رابطه جنسی فقط نوعی واکنش جسمی و فیزیکی باشد؛ هیجانات و احساسات نیز به همان اندازۀ بدن در آن درگیرند. وقتی فشار ذهنی از حدی فراتر رود، امکان تمرکز بر رابطه جنسی سلب می‌شود و در پی این مسئله، بدن تحریک نمی‌شود. فشاری که بر ذهن یا روح و روان افراد وارد می‌شود یکی دیگر از علت‌های شایع ایجاد اضطراب جنسی‌اند.

نگرانی‌های مختلفی هستند که زمینه را برای بروز این فشار فراهم کنند. در ادامه، به تعدادی از آنها اشاره می‌کنیم:

  • نداشتن ذهنیت مثبت از تصویر بدنی که شامل نگرانی از بابت وزن و دیگر ویژگی‌های ظاهری می‌شود؛
  • ترس از اینکه نتوان در حین برقراری رابطه جنسی رضایت طرف مقابل را جلب کرد؛
  • نگرانی از بابت بروز اختلال‌هایی چون زود انزالی در حین برقراری رابطه جنسی؛
  • اضطراب از فکر به ناتوانی از لذت‌بردن از رابطه جنسی؛
  • مشکلات روابط میان زوج‌ها.

این نگرانی‌ها و عوامل مضطرب‌کننده باعث ترشح هورمون‌های استرس مثل اپی‌نفرین و نوراپی‌نفرین در بدن می‌شود. این هورمون‌ها زمینه بروز اضطراب و نگرانی را فراهم می‌کنند.