اضطراب جنسی چطور خود را نشان می‌دهد؟

تجربه تحقیر در رابطه جنسی باعث شد تا استف اوتری (Steph Auteri)، زنی ۳۷ساله، مدتی گرفتار اضطراب جنسی شود. او در گفت‌وگو با متخصص، علائم و تجربه‌هایش از اضطراب را با چنین جملاتی توصیف می‌کرد:

فکر اینکه باعث ناامیدی شریک جنسی‌م بشم واقعا مضطربم می‌کرد. دیگه احساس نمی‌کردم که عمیقا میلی به صمیمی‌شدن و برقراری رابطه جنسی داشته باشم. فقط دوست داشتم زودتر همه‌چی تموم بشه. شکننده شده بودم. بیشتر از همه، به‌خاطر فکرهای عجیب‌وغریبم راجع‌به رابطه جنسی احساس گناه می‌کردم. احساس می‌کردم ارزش ندارم که کسی متعهد و پایبند به من بشه. احساس گناه من رو رنجور و عصبانی می‌کرد. همه این‌ها باعث می‌شد میل من به رابطه جنسی کمتر و کمتر بشه. دور باطل و عذاب‌آوری بود.

اضطراب جنسی یا اضطراب عملکرد جنسی، همان‌ طور که از خواندن تجربه‌های این خانم ۳۷ساله برداشت می‌شود، نوعی بیماری یا اختلال محسوب نمی‌شود؛ بلکه از این عبارت بیشتر برای اشاره به ترس از رابطه جنسی، دلهره و نگرانی مرتبط با آن استفاده می‌شود.

اضطراب جنسی در شکل‌های مختلفی خود را نشان می‌دهد و تجربه همه از آن یکسان نیست. کاهش شدید میل جنسی، دشواری در رسیدن به ارگاسم و تحریک جنسی و نیز دردگرفتن بدن در حین برقراری رابطه جنسی از جمله نشانه‌های شایع در زنانی‌اند که از این اضطراب رنج می‌برند. مشکلات مربوط به انزال و نعوظ نیز از علائم مردان‌اند.

به نظر می‌رسد مردان، در مقایسه با زنان، بیشتر احتمال درگیری با اضطراب جنسی را داشته باشند.