چطور با اکسنت‌وال دکوراسیون خانه را جذاب‌تر کنیم؟

در ادامه، قدم به قدم کمکتان می‌کنیم تصمیم بگیرید کدام دیوار را به‌عنوان اکسنت‌وال انتخاب کنید و اکسنت‌وال مخصوص به خودتان را چطور آماده کنید.

۱. به صدای دلتان گوش بسپارید

بهترین کار در انتخاب رنگ برای اکسنت وال، گوش دادن به ندای درونی خودتان است

اولین قدم برای افزودن اکسنت‌وال مناسب به فضای خانه یا محل کار انتخاب رنگ مدنظر برای آن است. البته برای انتخاب رنگ مدنظرتان باید نکاتی را هم در نظر بگیرید که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد. بهترین کار گوش‌سپردن به ندای درونی خودتان است. حتما لباسی دارید که با پوشیدن آن احساس بهتری پیدا می‌کنید. این لباس چه رنگی است؟ احتمالا این لباس را به این دلیل دوست دارید که ترکیب رنگ آن حس خوبی در شما ایجاد می‌کند. می‌توانید از همین سرنخ اولیه برای یافتن رنگ احتمالی که می‌خواهید اکسنت‌وال خانه‌تان داشته باشد استفاده کنید.

۲. دیوارتان را انتخاب کنید‏

در هر خانه یا اتاقی، دیواری وجود دارد که بیشتر از بقیه توجه شما را به خود جلب می‌کند

در هر خانه یا اتاقی، دیواری وجود دارد که بیشتر از بقیه توجه‌ها را به خود جلب می‌کند. به ‌نظر می‌رسد این دیوارها جاذبه‌ای جادویی دارند که نگاه‌ها و البته توجه‌ها را جلب می‌کنند. لزومی هم ندارد این دیوار در بخش بخصوصی از خانه‌تان قرار گرفته باشد؛ برای مثال، این دیوار می‌تواند جنب آشپزخانه یا در انتهای اتاق‌خوابتان قرار گرفته باشد. قسمت مهم‌ ماجرا انتخاب دیواری است که نقشی کلیدی در فضای اتاق یا خانه شما ایفا می‌کند.

اگر در انتخاب دیوارِ تأثیرگذار خانه یا محل کارتان تردید دارید، می‌توانید از بقیه کمک بگیرید. می‌توانید از اعضای خانواده، دوستان یا همکاران خود بخواهید وارد اتاق شوند و بگویند اولین چیز یا جایی که توجهشان را جلب کرده چه بوده است. با تکرار این آزمایش به‌اندازه کافی‌، قادر خواهید بود دیواری را که بیشترین تأثیر را بر فضای داخلی مدنظر شما می‌گذارد بیابید.

۳. دکور اضافی را حذف کنید

این یک اصل اولیه در دکوراسیون خانه است که هرچقدر وسایل داخل یک فضا بیشتر باشند، دیوارها کمتر دیده خواهند شد

انتخاب و رنگ‌آمیزی یک دیوار به‌عنوان اکسنت‌وال خانه به‌تنهایی کافی نیست. به این دیوارها بی دلیل لقب خاص یا متمایز داده نشده است. بهتر است کمی جلوی دیوار مدنظرتان را خالی کنید. دلیل این پیشنهاد این اصل اولیه در دکوراسیون خانه است که هرقدر وسایل داخل یک فضا بیشتر باشند، دیوارها کمتر دیده خواهند شد.

به‌علاوه، احتمالا دوست ندارید وقتی مهمان‌ها وارد منزل یا دفتر کار جدیدتان می‌شوند، اکسنت‌والی را که با این‌همه زحمت انتخاب و رنگ‌آمیزی کرده‌اید نادیده بگیرند. برای دستیابی به توازن بهتر در دکوراسیون اتاق، بهتر است وسایل مزاحم دیده‌شدنِ اکسنت‌وال خانه را به اطراف آن انتقال دهید. کتابخانه‌ها، پرده‌های بزرگ و ضخیم و سایر وسایل دکوری نباید جلوی دیده‌شدن شاهکار هنری خانه شما را بگیرند.

۴. به تأثیر رنگ‌ها توجه کنید

آشنایی با اصول اولیه رنگ‌بندی و تاثیرات رنگ‌ها بر فضای خانه یا محیط کار و نیز روان ساکنین بیشتر از همیشه اهمیت پیدا کرده است

امروزه و به‌لطف پیشرفت فناوری، تقریبا محدودیتی از نظر رنگ‌های قابل‌استفاده در پروژه‌های ساختمانی وجود ندارد. به‌ همین دلیل، آشنایی با اصول اولیه رنگ‌بندی، تأثیر و روانشناسی رنگ‌ها بر فضای خانه یا محیط کار و نیز روح و روان ساکنان بیشتر از همیشه اهمیت یافته است؛ به‌ویژه وقتی قرار است با انتخاب رنگی متفاوت برای یک دیوار بخصوص، جلوه‌ای متمایز به آن بدهید.

رنگ‌ها به ۲ دسته کلی رنگ‌های گرم و سرد تقسیم می‌شوند. رنگ‌های گرم (از جمله زرد، قرمز و پرده‌رنگ‌های نزدیک به آنها) انرژی زیادی دارند و علاوه بر ایجاد حس سرزندگی، اشتهای شما را هم تقویت می‌کنند؛ هرچند، به‌کاربردن این رنگ‌ها باعث کوچک‌تر دیده‌شدن دیوارهای شما خواهد شد. در نتیجه، اگر به فکر استفاده از اکسنت‌وال در فضای خانه هستید، باید در مکان‌یابی آن حساسیت به‌ خرج دهید.

تا حد امکان بهتر است از رنگ‌های گرم در دیوارهای سراسری کناره‌های اتاق‌ها استفاده نکنید. به‌جای آنها، بهتر است از چنین رنگ‌هایی در دیوارهای انتهایی اتاق‌های کشیده و کوچک استفاده کنید تا توازن بهتری از نظر حجمی داشته باشید.

از طرف دیگر، رنگ‌های سرد تأثیری برعکس دارند. آنها باعث بزرگ‌تر به‌نظررسیدن فضای داخلی شما خواهند شد. استفاده از این طیف رنگ در اتاق‌های کوچک به بزرگ‌تر جلوه‌کردن آنها کمک کند. حتی چنین رنگ‌هایی به درد استفاده روی دیوارهای جانبی هم می‌خورند. نیازی نیست فقط به فکر فضاهای خاص برای به‌کارگیری رنگ‌هایی مثل آبی و سبز و بنفش باشید.

۵. حس‌وحال اتاق را تعیین کنید

علاوه بر استفاده از رنگ‌های گرم یا سرد، باید به حس بصری فضایی که می‌خواهید با تغییر رنگ بهبود دهید، فکر کنید

علاوه بر استفاده از رنگ‌های گرم یا سرد، باید به حس بصری فضایی که می‌خواهید با تغییر رنگ بهبود دهید نیز فکر کنید. این یعنی درنظرگرفتن مواردی مثل مقدار نوری که وارد اتاق شما می‌شود و هم‌سازبودن رنگ‌های انتخابی‌تان با میزان نورگیری اتاق اهمیتی به‌اندازه رنگ و محل انتخابی شما دارند. برای دستیابی به نتیجه بهتر، این موارد را در نظر داشته باشید:

  • اتاق‌های رو به غرب/ جنوب

اتاق‌هایی که به جهت غرب یا جنوب دید دارند، معمولا فضا و حالتی گرم‌تر دارند. استفاده از رنگ‌های سرد در چنین اتاق‌هایی طیف رنگ‌بندی اتاق را کمی متوازن‌تر می‌کند.

  • اتاق‌های رو به شمال/ شرق

اتاق‌هایی که به جهت شمال یا شرق دید دارند، دمای رنگ بالاتر و در نتیجه فضایی سردتر دارند. استفاده از رنگ‌های گرم در چنین فضاهایی آنها را کمی گرم‌تر و دل‌پذیرتر می‌کند.