پاسخ به سؤالات رایج درباره حساسیت فصلی

۱. حساسیت فصلی چقدر شایع است؟

آلرژی هم در بزرگ‌سالان و هم در کودکان شایع است. حدود ۵۰ درصد از جمعیت به‌نوعی بعضی از حالات مربوط به حساسیت را دارند که می‌تواند به‌دلایل مختلف ایجاد شود.

۲. والدین از چه سنی باید به وجود علائم حساسیت بهاری در کودکشان توجه کنند؟

معمولا شروع علائم از ۴سالگی است. هرچه کودک بزرگ‌تر می‌شود ممکن است علائم بدتر شود و کمتر به دارو پاسخ دهد؛ بنابراین بهتر است برای تشخیص و درمان به پزشک اطفال مراجعه کنید.

۳. آیا مالش چشم در زمان حساسیت مضر است؟

بله. مالش چشم علائم بیماری را بدتر می‌کند و موجب عفونت می‌شود. می‌توانید به‌عنوان جایگزین، از قطره‌های چشمی نرم‌کننده، کمپرس سرد یا آنتی‌هیستامین‌های خوراکی بدون نسخه استفاده کنید.

۴. آیا حساسیت فصلی باعث ایجاد سیاهی دور چشم می‌شود؟

بله. حساسیت، علاوه ‌بر خارش چشم، گاهی باعث سیاهی زیر چشم نیز می‌شود. برای درمان آن به پزشک مراجعه کنید.

۵. آیا ارتباطی بین استرس و آلرژی بهاری وجود دارد؟

بله. با اینکه استرس عامل ایجاد حساسیت فصلی نیست، ذهنی رها می‌تواند علائم آلرژی را کمتر کند و استرس این علائم را شعله‌ور می‌کند؛ بنابراین سعی کنید زمانی را برای شادی و استراحت در نظر بگیرید.

۶. آیا می‌توان آلرژی را درمان کرد؟

شما نمی‌توانید آلرژی را درمان کنید؛ اما می‌توانید علائم آن را درمان یا کنترل کنید و با کمی تغییر در سبک زندگی‌تان، در معرض عوامل حساسیت‌زا قرار نگیرید.

۷. چطور فرق بین سرماخوردگی و حساسیت فصلی را تشخیص دهیم؟

هرچند علائم این دو بیماری شبیه به هم‌اند، لازم است به موارد زیر توجه کنید: زمان ایجاد بیماری: سرماخوردگی معمولا در فصل زمستان اتفاق می‌افتد؛ اما حساسیت بسته به نوع آن در تمام طول سال یا فصلی است. الگوی علائم: خارش چشم و بینی در حساسیت شایع‌تر است. علائم سرماخوردگی الگوی خاصی ندارد؛ اما واکنش حساسیتی همیشه به یک صورت اتفاق می‌افتد. مدت‌زمان بیماری: علائم سرماخوردگی بعد از ۷ تا ۱۰ روز از بین می‌رود؛ اما واکنش حساسیتی تا زمانی‌که در معرض عامل حساسیت‌زا هستید باقی می‌ماند و اگر این ماده وجود نداشته باشد علائم از بین می‌رود.

۸. اگر به منطقه دیگری نقل‌مکان کنم ممکن است آلرژی از بین برود؟

خیر. اگر حساسیت شما به‌علت گرده گیاهان است، ممکن است در منطقه جدید هم علائم حساسیتی را از خودتان نشان دهید.

۹. هیچ‌وقت حساسیت نداشته‌ام، اما ناگهان علائم آلرژی را از خود نشان دادم. چرا؟

ایجاد حساسیت ناگهانی در بزرگ‌سالی چندان عجیب نیست. گاهی ممکن است بدن ما بعد از چند سال به یک ماده واکنش نشان دهد، که دلیلش مشخص نیست.

۱۰. آیا آلرژی ارثی است؟

عوامل ژنتیکی در ایجاد بیماری‌های حساسیتی نقش دارند. اگر یکی از والدین بیماری آلرژی داشته باشد، احتمال ابتلای فرزندشان ۴۸ درصد است و اگر هر دو والد بیمار باشند، این احتمال به ۷۰ درصد افزایش می‌یابد.

در آخر

منتظر نظر و تجربه و پیام‌های پر از مهر شما عزیزان در بخش ارسال دیدگاه هستیم. در صورت تمایل، برای افزایش آگاهی عزیزانتان، این مقاله را از طریق شبکه‌های اجتماعی با آنها به اشتراک بگذارید.