آیا قاعدگی روی شیر مادر تاثیر می گذارد؟

با شروع مجدد قاعدگی، متوجه تغییراتی در میزان شیر یا واکنش نوزاد به شیر مادر می شوید. تغییرات هورمونی که باعث پریود شدن می‌شود روی شیر هم تاثیر می گذارد.

مثلا، متوجه می شوید مقدار شیر کم شده یا فاصله زمانی هر بار شیر خوردن نوزاد بیشتر می شود. تغییرات هورمونی روی ترکیبات شیر پستان و مزه آن هم تاثیر می گذارد. معمولا این تغییرات بسیار خفیف است و نباید روی توانایی شیردهی اثر منفی بگذارد.

پیشگیری از بارداری

بعضی از افراد از شیردهی به عنوان روش طبیعی جلوگیری از بارداری استفاده می کنند. به گفته انجمن متخصصان تولید مثل، سالانه کمتر از ۱ زن از هر ۱۰۰ زن که فقط نوزاد را از راه شیر تغذیه می کند، باردار می شود. اگرچه شیردهی قدرت باروری را کاهش می دهد، صددرصد جلوی حاملگی مجدد را نمی گیرد.

کلید پیشگیری این است که نوزاد فقط از شیر مادر تغذیه شود. در این روش، به جز شیر مادر هیچ نوع مایعات یا غذا (حتی آب) به بچه داده نمی شود. مصرف مکمل یا ویتامین توسط نوزاد بلامانع است. استفاده از هر روش دیگر، تاثیر قطعی روی پیشگیری از حاملگی ندارد.

اگر به بچه شیر می دهید و چرخه قاعدگی برگشته است، دیگر دربرابر حاملگی مصون نیستید. لازم به ذکر است که تشخیص زمان بازگشت قدرت باروری دشوار است. تخمک گذاری قبل از شروع قاعدگی آغاز می شود پس کاملا محتمل است قبل از قاعدگی مجدد حامله شوید.

زنانی که به بچه شیر می دهند می توانند از روش های امن و موثر پیشگیری استفاده کنند. روش های غیر هورمونی مانند IUD، کاندوم و دیافراگم در دوران شیردهی بی خطرند.

بعضی از روش های هورمونی پیشگیری نیز در این دوران خطری ندارند. پزشک می تواند آخرین اطلاعات مربوط به روش های خاص جلوگیری از بارداری را با شما در میان بگذارد. درمجموع، مصرف قرص های ترکیبی با دوز پایین که حاوی استروژن و پروژستین هستند پس از پشت سر گذاشتن دوران نقاهت بعد از زایمان مشکلی ندارد. استفاده از قرص های پروژستین در دوران شیردهی هم بلامانع است.