۲ شایعه رایج درمورد عوارض پوشیدن سوتین

درباره اینکه پوشیدن سوتین روی سلامتی فرد اثر منفی می‌گذارد مدارک علمی کمی وجود دارد. بیشتر شایعاتی که درمورد پوشیدن سوتین هست هیچ‌ پشتوانه علمی‌ای ندارند.

شایعه ۱: پوشیدن سوتین افتادگی سینه را بیشتر می‌کند

آیا پوشیدن سوتین باعث افتادگی سینه می‌شود؟

یکی از شایعات درمورد استفاده از سوتین این است که سینه‌ها با سوتین دچار افتادگی می‌شوند.

متخصصی به‌نام جین-دنیس رویلون (Jean-Denis Rouillon) در سال ۲۰۱۳، پژوهشی روی ۳۳۰ خانم بین ۱۸ تا ۳۵ سال انجام داد. او از پژوهشش نتیجه گرفت که سوتین هیچ فایده‌ای برای زنان ندارد و حتی در طول زمان ممکن است برای سینه‌ها مضر باشد. این پژوهش نشان می‌دهد که نپوشیدن سوتین باعث می‌شود سینه‌ها بافت عضلانی بیشتری تولید کنند تا بتوانند از افتادگی سینه جلوگیری کنند. در مقابل، استفاده از سوتین از رشد بافت عضلات سینه جلوگیری می‌کند و موجب افتادگی سینه می‌شود.

این مقاله منتشر نشده است و ازاین‌رو نمی‌توان گفت این تحقیق چقدر معتبر است. از طرفی، این پژوهش در مقیاس کوچکی انجام شده و نمی‌توان آن را علت افتادگی سینه در عموم زنان جامعه دانست.

طیف وسیعی از موضوعات هستند که روی افتادگی سینه اثر می‌گذارند، از جمله:

  • سن؛
  • ژنتیک؛
  • بارداری؛
  • تغییر وزن؛
  • فرایند پیری طبیعی؛
  • فازهای هورمونی طبیعی.

در نهایت، مدرک علمی کافی برای تأیید این موضوع وجود ندارد که نشان دهد پوشیدن یا نپوشیدن سوتین اثری روی افتادگی سینه داشته باشد. با این حال، برای افرادی که سینه‌های بزرگی دارند، استفاده از سوتین برای حمایت از بافت‌ همبند سینه ممکن است افتادگی سینه را کاهش دهد.

شایعه ۲: پوشیدن سوتین احتمال سرطان سینه را افزایش می‌دهد

پوشیدن سوتین یا نپوشیدن سوتین

این شایعه بر اساس این عقیده است که پوشیدن سوتین روی تخلیه لنفاوی اثر می‌گذارد. تخلیه لنفاوی موجب می‌شود مواد سمی و زائد از بدن خارج ‌شود. مشکلات مربوط به تخلیه لنفاوی ممکن است موجب تجمع مواد در جریان خون شود و به‌شکل بالقوه، احتمال ابتلا به سرطان را در فرد افزایش دهد.

این شایعه همچنین از این حقیقت منشأ می‌گیرد که افرادِ دارای اضافه‌وزن تمایل بیشتری به استفاده از سوتین دارند. از طرفی، اضافه‌وزن یا چاقی به‌عنوان یکی از عوامل خطر ابتلا به سرطان شناخته شده است.

بر اساس یافته‌های انجمن سرطان آمریکا (American Cancer Society)، هیچ‌گونه مدرک علمی درمورد ارتباط بین پوشیدن سوتین و کاهش یا افزایش ابتلا به سرطان سینه وجود ندارد. حتی این ارتباط در بین زنان یائسه هم دیده نشده‌ است.