۱۰ روش طبیعی برای درمان کبودی

برخی از افراد خیلی سریع دچار کبودی می‌شوند و گاهی حتی دلیل اصلی ایجاد کننده‌ی آن را نمی‌دانند. برخی دیگر با ایجاد یک جراحت بسیار ناچیز دچار کبودی شدید می‌‌شوند یا متوجه می‌شوند که کبودی آن‌ها به چند هفته زمان نیاز دارد تا به طور کامل بر طرف شود. معمولا با روش‌های خانگی زیر می‌توانید تا حدودی کبودی‌های ایجاد شده روی پوستتان را درمان کنید.

۱. یخ درمانی

کبودی

یخ را بلافاصله بعد از آسیب دیدن به منظور کاهش جریان خون در اطراف ناحیه‌ی کبود شده قرار دهید. خنک نگه‌داشتن رگ‌های خونی باعث می‌شود که میزان خونی که به بافت‌های اطراف می‌رسد، کاهش یابد. با این کار از کبودی جلوگیری خواهد شد و تورم نیز کاهش پیدا می‌کند.

شما می‌توانید یک کیسه‌ی یخ یا یک کیسه‌ی سبزیجات منجمد را در یک پارچه یا حوله بپیچید. سپس به مدت ۱۰ دقیقه بر روی ناحیه‌ی کبود شده قرار دهید. ۲۰ دقیقه صبر کرده و مجددا این عمل را تکرار کنید.

۲. گرما

شما می‌توانید از گرما برای افزایش گردش و جریان خون استفاده کنید. این روش در زمان ایجاد کبودی و رفع آن می‌تواند به شما کمک کند. همچنین استفاده از گرما و حرارت در ناحیه‌ی کبود شده، می‌تواند به شل شدن عضلات و کاهش درد کمک کند. به این منظور می‌توانید از یک پد حرارتی یا بطری آب گرم استفاده کنید. استفاده از حمام آب داغ نیز یک روش دیگر است.

۳. فشار بر روی ناحیه‌ی کبود شده

ناحیه‌ی کبود شده را به وسیله‌ی یک باند کشی ببندید. باند کشی باعث ایجاد فشار بر روی بافت‌ها می‌شود و از نشت رگ‌های خونی جلوگیری به عمل می‌آورد. استفاده از این روش شدت کبودی را کم می‌کند و در کاهش درد و تورم موثر است.

۴. نگه‌داشتن محل کبودی بالاتر از قلب

محل کبود شده را بالاتر از قلب بگیرید. این کار به کاهش درد و به خالی شدن مایع از محل مورد نظر کمک می‌کند. همچنین نگه‌داشتن محل کبودی بالاتر از سطح بدن، می‌تواند فشار و انقباض را کاهش دهد. این یک روش عالی برای استراحت است و  به روند بهبودی و درمان کبودی نیز کمک می‌کند.

۵. گیاه آرنیکا

آرنیکا یک نوع گیاه هومیوپاتی است که گفته می‌شود در کاهش التهاب و تورم موثر است.

آرنیکا یک نوع گیاه هومیوپاتی است که گفته می‌شود در کاهش التهاب و تورم موثر است، بنابراین می‌توان گفت که این گیاه، درمان ایدئالی برای کبودی به شمار می‌آید. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۰ انجام شد نشان داد که پماد موضعی آرنیکا، کبودی ناشی از لیزر را به طور موثری درمان می‌کند. شما می‌توانید در طول روز چندین بار از پماد یا ژل آرنیکا برای درمان کبودی استفاده کنید. همچنین آرنیکا را به صورت خوراکی نیز می‌توانید مصرف کنید.

۶. کرم ویتامین K

ویتامین K شامل مواد مغذی ضروری است که به لخته‌شدن خون کمک می‌کند. یک مطالعه در سال ۲۰۰۲ نشان داد که استفاده از کرم ویتامین K می‌تواند میزان کبودی ناشی از روش‌های درمانی با لیزر را کاهش دهد. برای استفاده از این روش، روزی حداقل دو بار کرم ویتامین K را به آرامی بر روی ناحیه‌ی کبود شده بمالید.

۷. آلوئه‌ورا

تحقیقات علمی نشان داده‌اند که آلوئه‌ورا در کاهش درد و التهاب موثر است. شما می توانید از آن به طور موضعی بر روی ناحیه‌ی آسیب دیده استفاده کنید. دقت داشته باشید که حتما از ژل آلوئه‌ورای خالص استفاده کنید. برچسب آن را به دقت بخوانید تا مواد افزودنی در آن نباشد.

۸. ویتامین C

ویتامین C خواص ضد التهابی دارد که می‌تواند در بهبود زخم موثر باشد. همچنین شما می‌توانید انواع مختلف آن را به صورت ژل، کرم یا سرم‌هایی که حاوی ویتامین C هستند تهیه کنید و به طور موضعی بر روی ناحیه‌ی کبود شده، مورد استفاده قرار دهید. همچنین می‌توانید آن را به صورت مکمل غذایی نیز مصرف کنید. مصرف میوه و سبزیجات تازه آن هم به مقدار زیاد، می‌تواند روش دیگری برای جذب ویتامین C باشد.

۹. آناناس

بروملین ترکیبی از آنزیم‌های موجود در آناناس است. بروملین به کاهش شدت کبودی و کاهش التهاب می‌تواند کمک کند. شما می‌توانید آناناس و یا مکمل‌های بروملین را نیز مصرف کنید. همچنین می‌توانید کرم موضعی بروملین را برای درمان کبودی استفاده کنید.

۱۰. گیاه کامفری

گیاه کامفری اغلب در درمان بیماری‌های پوستی و التهاب مورد استفاده قرار می‌گیرد. تحقیقات علمی نشان داده‌اند که کرم این گیاه دارای قدرت التیام ‌بخشی و  بهبودی در درمان کبودی است.

شما می‌توانید چندین بار در روز این کرم را بر روی محل کبودی بمالید. همچنین می‌توانید از برگ‌های خشک شده‌ی این گیاه به صورت فشرده (کمپرس) نیز استفاده کنید. به این منظور برگ‌ها را به مدت ۱۰ دقیقه در آب جوش بگذارید. سپس مایع اضافی را صاف کنید و برگ‌ها را درون حوله یا پارچه‌ای بگذارید. سپس آن را بر روی ناحیه‌ی کبود شده قرار دهید.