خواص پرتقال برای سلامتی بدن

مطالعات انجام شده بر روی انسانها و حیوانات نشان داده‌اند که مصرف منظم پرتقال برای سلامتی مفید است. بعضی از خواص پرتقال به شرح زیر است؛

۱. خطر بیماری قلبی را کاهش می‌دهد

کاهش خطر بیماری قلبی از خواص پرتقال

بیماری قلبی در حال حاضر، رایج‌ترین علت مرگ زودرس است. فلاونوئیدهای موجود در پرتقال، به‌ویژه «هسپریدین» ممکن است از شما در برابر بیماری قلبی محافظت کنند. مطالعات بالینی انجام شده بر روی انسانها عنوان می‌کنند که مصرف روزانه‌ی آب‌پرتقال به مدت ۴ هفته با تاثیرات رقیق‌‌کننده‌ی خون همراه است و ممکن است فشار خون را به طرز چشمگیری کاهش دهد.

فیبرهای موجود در پرتقال هم نقش مهمی در سلامت قلب دارند. نشان داده شده که مصرف فیبر موجود در مرکبات، سطح کلسترول خون را کاهش می‌دهد. به دلیل فواید ذکر شده، مصرف منظم پرتقال ممکن است به کاهش خطر بیماری قلبی کمک کند.

۲‌. از سنگ کلیه جلوگیری می‌کند

پرتقال منبع خوبی از اسید سیتریک و سیترات محسوب می‌شود، که باور بر این است به جلوگیری از شکل‌گیری سنگ کلیه کمک می‌کنند.

پیشگیری از سنگ کلیه، یکی دیگر از خواص پرتقال است. پرتقال منبع خوبی از اسید سیتریک و سیترات محسوب می‌شود، که باور بر این است به جلوگیری از شکل‌گیری سنگ کلیه کمک می‌کنند. پزشکان معمولا پتاسیم سیترات را برای بیماران مبتلا به سنگ کلیه تجویز می‌کنند. به نظر می‌رسد سیترات موجود در پرتقال تاثیرات مشابهی داشته باشد.

۳. از کم‌خونی (آنمی) پیشگیری می‌کند

منظور از آنمی عارضه‌ای است که منجر به کم شدن گلبول‌های قرمز یا هموگلوبین می‌شود که کاهش توانایی آن برای حمل اکسیژن را به دنبال دارد. این عارضه معمولا به علت کمبود آهن رخ می‌دهد. اگرچه پرتقال منبع خوبی از آهن نیست، اما منبع عالی اسیدهای ارگانیک مانند ویتامین C (اسید آسکوربیک) و اسید سیتریک محسوب می‌شود.

ویتامین C و اسید سیتریک هر دو می‌توانند جذب آهن از دستگاه گوارش را افزایش دهند. زمانی که پرتقال را به همراه سایر مواد غذایی سرشار از آهن میل کنید، ممکن است به جلوگیری از آنمی کمک شود.

۴. خطر سرطان را کاهش می‌دهد

پرتقال منبع عالی آنتی‌اکسیدان ویتامین C به شمار می‌رود و به همین دلیل ممکن است با شکل‌گیری رادیکال‌های آزاد، که منجر به سرطان می‌شوند، مقابله کند. اگرچه مصرف کافی ویتامین C ضروری و بسیار مفید است، اما میزانی که یک فرد برای بهره‌گیری از خواص درمانی ذکر شده نیاز دارد، بیش از مقداری است که به طور واقع‌گرایانه می‌تواند مصرف کند.

یک مطالعه به این نتیجه رسید که ویتامین‌ C موجود در پرتقال می‌تواند در مقابله با سلولهای سرطانی روده‌ی بزرگ مفید باشد. یک مطالعه‌ی دیگر در سال ۲۰۱۵، مصرف گریپ‌فروت و آب پرتقال را با خطر بیشتر سرطان پوست مرتبط دانست.

محققان به این نتیجه رسیدند که افرادی که مقدار زیادی گریپ‌فروت یا آب‌ پرتقال مصرف کردند، در مقایسه با افرادی که مقدار کمتری مصرف کردند، تقریبا یک سوم بیشتر در معرض ابتلا به ملانوما بودند. با این حال، به تحقیقات بیشتری برای تایید تاثیرات مصرف پرتقال و خطر سرطان نیاز داریم.

۵. فشار خون را کاهش می‌دهد

کاهش فشار خون

پرتقال فاقد سدیم است. مصرف کم سدیم برای کاهش فشار خون ضروری تلقی می‌شود.

پرتقال فاقد سدیم است، که این موضوع به شما کمک می‌کند پایینتر از محدودیت روزانه‌تان برای مصرف سدیم قرار بگیرید. از طرف دیگر، یک فنجان آب‌پرتقال می‌تواند مصرف روزانه‌ی پتاسیم را تا ۱۴ درصد بهبود ببخشد.

مصرف کم سدیم برای کاهش فشار خون ضروری است. با این حال، افزایش مصرف پتاسیم ممکن است به همان اندازه در کاهش خطر فشار خون بالا اهمیت داشته باشد، چون می‌تواند به ریلکس و باز شدن رگهای خونی کمک کند. افزایش مصرف پتاسیم، خطر ابتلا به فشار خون بالا و سکته را کاهش می‌دهد.

۶. خطر دیابت را کم می‌کند

یک عدد پرتقال متوسط که وزن آن ۱۳۱ گرم است، ۳.۱۴ گرم فیبر دارد؛ که ۱۰ درصد از نیاز روزانه‌ی افراد بزرگسال به فیبر را تامین می‌کند. چندین مطالعه به این نتیجه رسیده‌اند که فیبر می‌تواند مانع از بعضی از فاکتورهایی شود که به شکل‌گیری و رشد دیابت کمک می‌کنند.

برای مثال، یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ به این نتیجه رسید که مصرف ۴ گرم فیبر در روز با اینکه سطح گلوکز را کاهش نداد، اما نحوه‌ی واکنشهای بدن به انسولین را بهبود بخشید. حساسیت کم به انسولین می‌تواند منجر به دیابت نوع ۲ شود.

کنترل وزن هم برای کاهش خطر ابتلا به دیابت مهم است، چون چاقی و اضافه وزن می‌توانند به ایجاد دیابت نوع ۲ کمک کنند. بدن فیبر را در مقایسه با سایر مواد مغذی، با سرعت کمتری پردازش می‌کند، که این موضوع باعث می‌شود بعد از خوردن آن، برای مدت طولانی‌تری احساس سیری کنید و هوس خوردن میان وعده در طول روز نکنید.

دنبال کردن رژیم غذایی که حاوی مقدار زیادی فیبر و سبزیجات است، می‌تواند کنترل قند خون را بهبود ببخشد و خطر دیابت نوع ۲  و پیشرفت بیماری را کاهش دهد. اگر دچار دیابت هستید، برای بهره‌گیری از خواص پرتقال، آن را به رژیم غذاییتان اضافه ‌کنید.

۷. ظاهر پوست را بهبود می‌بخشد

ویتامین C موجود در پرتقال به تولید کلاژن کمک می‌کند، که این موضوع برای بهبود زخمها و استحکام پوست مفید است.

یکی دیگر از خواص پرتقال، کمک به حفظ سلامت و ظاهر پوست است. ویتامین C موجود در پرتقال به تولید کلاژن کمک می‌کند، که این موضوع برای بهبود زخمها و استحکام پوست مفید است. نتیجه‌ی یک بررسی در سال ۲۰۱۵ نشان داد که مصرف ویتامین C در بهبود ظاهر پوست، افزایش خاصیت ارتجاعی آن و کاهش چین و چروک مفید بود.