مراقبت‌های دقیق و حرفه‌ای بعد از بوتاکس کدام‌اند؟

۱. به فعالیت‌های معمول خود بازگردید

تزریق بوتاکس به زمان بهبودی خاصی نیاز ندارد؛ بنابراین لازم نیست از کار یا دانشگاه خود مرخصی بگیرید. می‌توانید بلافاصله بعد از تزریق به فعالیت روزمره خود ادامه دهید. البته ممکن است سر کار یا در کلاس درس کمی احساس سردرد کنید؛ اما میزان آن در حدی نیست که از فعالیت خود باز بمانید.

۲. یک روز تا ورزش‌ دوباره صبر کنید

اگر ورزش بخش ثابتی از زندگی شماست، حداقل ۱ روز برای شروع دوباره آن صبر کنید. در این مورد با پزشک خود مشورت کنید. فعالیت فیزیکی جریان خون را افزایش می‌دهد. همین موضوع ممکن است باعث پخش‌شدن توکسین به نواحی ناخواسته شود؛ پس اثرگذاری تزریق در محل موردنظر کاهش می‌یابد. در ضمن، احتمال کبودی هم بیشتر می‌شود.

ورزش ماهیچه‌ها را منقبض هم می‌کند. در صورتی که بوتاکس به این دلیل تزریق شده که جلوی انقباض را بگیرد. پس ورزش با هدفی که بوتاکس را تزریق کرده‌اید در تناقض است. البته بد نیست تمرین‌های صورت زیر را انجام دهید:

  • اخم‌کردن؛
  • لبخند‌زدن؛
  • بالابردن ابروها.

۳. بنشینید

مراقبت بعد از بوتاکس: بنشینید

تا حداقل ۴ ساعت بعد از تزریق بوتاکس بنشینید. لم‌دادن یا خوابیدن ممکن است باعث شود توکسین پخش شود یا کبودی ایجاد کند.

۴. با پزشک خود درباره تداخل دارویی مشورت کنید

بعضی از داروها احتمال کبودی را افزایش می‌دهند. با پزشک خود مشورت کنید تا به شما بگوید از چه زمانی می‌توانید به مصرف داروهای خود ادامه دهید.

۵. به صورت خود دست نزنید

برای اینکه جلوی پخش‌شدن بوتاکس را بگیرید، برای حداقل یک روز به صورت خود (یا هر جایی که تزریق انجام شده) دست نزنید. بعضی از پزشک‌ها حداقل ۳ روز را پیشنهاد می‌کنند. حتی ماساژ حرفه‌ای هم مجاز نیست. این مورد درباره مراقبت های بعد از بوتاکس پیشانی هم باید در نظر گرفته شود.

۶. درمان دیگری روی پوست خود انجام ندهید

بوتاکس برای اینکه اثر کند، نیاز دارد تا برای مدتی روی ماهیچه شما بماند. پس تا ۲۴ ساعت از درمان‌های پوستی مانند زیر خودداری کنید:

  • ماساژ صورت؛
  • اسکراب‌های لایه‌بردار؛
  • فیلرهای (پرکننده) پوستی.

اگر از این درمان‌ها خیلی زود استفاده کنید، اثربخشی تزریق کاهش می‌یابد.

۷. روی قسمت تزریق‌شده نخوابید

مراقبت بعد از بوتاکس: نخوابید

تا جایی که می‌توانید از خوابیدن روی محل تزریق خودداری کنید. در این صورت، فشار فیزیکی حداقل می‌شود و بوتاکس فرصت خواهد داشت روی ماهیچه مستقر شود. همچنین تا ۴ ساعت بعد از تزریق نخوابید. البته باوری اشتباه هم وجود دارد مبنی بر اینکه اولین شب بعد از بوتاکس باید نشسته بخوابید! این درست نیست. به روند عادی شبانه‌روز خود ادامه دهید.

۷. از نور خورشید دور بمانید

حداقل ۴ ساعت از آفتاب دوری کنید. نور خورشید سبب گرگرفتگی و افزایش فشار خون می‌شود. این دو عامل می‌توانند کبودی ایجاد کنند. اگر دوست دارید احتیاط کامل کنید، ۲۴ تا ۴۸ ساعت در معرض تابش آفتاب قرار نگیرید. همین احتیاط‌ها درباره سایر منابع حرارتی هم باید رعایت شود، مثلا تخت‌های برنزه‌کردن پوست، وان آب داغ، حمام آب گرم و سونا.

۸. برای مشاهده نتیجه ۷ تا ۱۰ روز صبر کنید

درست است که بوتاکس خیلی سریع‌تر از کرم‌های مراقبت از پوست اثر می‌کند، اما در هر صورت در لحظه اثر نمی‌گذارد. بعد از ۳ تا ۴ روز، اثر لطافت و بی‌حرکتی ماهیچه‌های صورت خود را مشاهده خواهید کرد و اثر نهایی را بعد از حداکثر ۱۰ روز خواهید دید.